Jaký hosting?

Výběr hostingu pro Vaše stránky je důležitý z několika pohledů:

  1. Dostupnost stránek
  2. Rychlost načítání stránek
  3. Bezpečnost
  4. Optimalizace pro vyhledávače - SEO
  5. Váš čas spojený s případným řešením problémů 


Dostupnost a rychlost (body 1 a 2) mají přímý vliv na uživatele, návštěvníky. V případě, že budou zklamaná jejich očekávání, pravděpodobně si udělají špatný obrázek nejen o Vašich stránkách, ale také o kvalitě Vašich služeb, o zboží, které nabízíte, a někdy i o Vás osobně. Z tohoto důvodu doporučuji odmítnout nejlevnější "neomezené" pochybné nabídky a zvolit ověřený spolehlivý hosting na doporučení odborníka. Zdůrazňuji slovo odborníka, protože laik většinou nemá dost zkušeností a neví, co je skutečně dobré. Když uslyšíte od laika "mám hosting tam a tam zadarmo nebo (jen za ..) a funguje v pohodě" tak to nic neznamená. Laik neumí změřit důležitá čísla.

Rychlost je mimo jiné ovlivněná i fyzickou vzdáleností serveru. Není dobrý nápad např. hostovat v ČR stránky, které jsou určené pro Vietnam. Holt, rychlost světla je omezena, ale hlavně ty jedničky a nuly procházejí mnohem větším počtem zařízení a déle jim to trvá.

Bezpečnost (bod 3) je důležitá hlavně pokud jde o peníze a osobní údaje, ale nejen to. Podceníte-li bezpečnost hostingu, Váš web může být zneužit pro rozesílání spamu nebo útok na jiné stránky.

SEO. Ještě před tím, než vyhledávač Vaše stránky začne zobrazovat ve výsledcích hledání, musí je nejdříve přečíst. U webů, které mají špatnou dostupnost a jsou pomalé (bod 1 a 2) to může být problém. Vyhledávač není příliš trpělivý, musí přečíst a zpracovat obrovské množství stránek a tak se nezdržuje dlouho. Když mu jeho úlohu komplikujete pomalým serverem, "vykašle se" na váš web = buď úplně odejde anebo nepřečte všechny stránky => nezaindexuje => nezobrazí ve výsledcích hledání.

V případě bezpečnostních problémů, např. při rozesílání spamů, se Váš web může dostat na "černou listinu". To se mimochodem týká i špatného sousedství. Spameři a další narušitelé pravidel slušného chování často používají nejlevnější hosting, který v případě blokace rychle vymění za jiný - jsou zvyklí takto přebíhat. Pokud máte web na stejném serveru (stejná IP adresa) nebo "hned vedle" (stejný poskytovatel), může být také nějakou dobu zablokován jako podezřelý. To má pak špatné dlouhodobé následky.

Někteří poskytovatelé hostingu v případě, že klient nezaplatil, zobrazují místo webu klienta pouze info o nezaplacené faktuře. Občas vám ta platba může vypadnout (jste na dovolené) a tak je podobné chování hosterů nejen nepříjemné, ale může dlouhodobě poškodit rating Vašich stránek ve vyhledávačích. Slušní hosteři to nedělají.

Váš čas. Pokud nechcete řešit výpadky, omezení (sice jsme neomezený hosting, ale v základním tarifu to neposkytujeme, musíte připlatit), dlouhé vybavování s nekvalifikovanou podporou atd., udělejte si čas na průzkum a zvažte své rozhodnutí. Ušetří Vám pak nervy a čas, který je drahý. Jestliže necháváte rozhodnutí o hostingu svému webmasterovi, nechte ho, aby Vám vysvětlil, proč vybral zrovna ten hosting, chtějte více detailů. Zeptejte se na čísla ohledně dostupnosti, rychlosti a bezpečnosti poskytovatele. Nenechte si vnutit nějaký shit, který webmasterovi dá největší provizi.

Doporučení:

Záleží k jakému účelu hosting potřebujete.
Pokud chcete dát na web základní info, vizitku nebo zábavné stránky, pak hosting nemusíte příliš řešit. Zvolte variantu zdarma nebo nejlevnější.
Chcete-li provozovat komerční systém a je pro vás důležité optimalizovat stránky pro vyhledávače, počítejte s dražším kvalitnějším hostingem. Udělejte průzkum, poraďte se s odborníkem.

Potřebujete-li poradit ohledně hostingu, SEO, internet marketingu nebo budování rozsáhlých aplikací, objednejte si konzultaci. Pro pořadatele školení, kurzů a seminářů, mám speciální nabídku, dokonce několik nabídek. Navrhněte mi schůzku. 


Něco jiného na závěr: zajímavé video

Žádné komentáře: